60’ların Seks Sembolü: Brigitte Bardot

Fransız Sineması‘nın bercestelerinden Brigitte Bardot nam-ı diğer BB hakkında bir yazı ele alıyorum. İyi okumalar!

Brigitte Bardot kimdir?

Tam ismi Brigitte Anne-Marie Bardot olan aktris, manken, şarkıcı ve hayvan hakları aktivisti 28 Eylül 1934’te Paris’te burjuvazi bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Louis ‘Pilou’ Bardot bir mühendis ve aynı zamanda Charles Bardot’dan ona kalan Bardot Fabrikaları’nın sahibiydi. Anne-Marie ‘Toty’ Mucel ise bir ev hanımıydı. Mijanou Bardot (asıl adı Marie-Jeanne Bardot) adında aktris bir kız kardeşi vardır.

Bardot katolik bir ailede büyüdü. Brigitte’in annesi Toty, Brigitte ve kız kardeşini genç yaştan itibaren dansa yönlendirdi. Marie-Jeanne bir süre sonra dans dersleri almaktan vazgeçti, Brigitte ise bale kariyerine yoğunlaşmaya karar verdi.

Küçük Brigitte

1947 yılında Bardot 13 yaşında iken Conservatoire de Paris‘e kabul edildi ve 3 yıl boyunca ders aldı. 1949 yılında ilk mankenlik deneyimini kazandı. Aynı yıl içinde Bardot “Jardin des Modes” dergisine de mankenlik yaptı. 15 yaşında Bardot, Elle dergisinin 8 Mart 1950 tarihli yayınında derginin kapağında yer aldı ve onu efsane yapacak büyük şöhretin ilk adımını attı. Bu sayede genç yönetmen Roger Vadim tarafından fark edildi.

Vadim’in derginin bir baskısını yönetmen ve senarist Marc Allégret’ye göstermesi sonucu Allégret, Bardot’ya “Les lauriers sont coupés” filminin seçmelerine katılma fırsatı verdi. Bardot’nun rolü almasına rağmen film iptal edildi ama bu deneyim Bardot ‘a artık bir oyuncu olarak bakılmasına neden oldu. Ayrıca burada tanıştığı Vadim ile arkadaşlığı, gelecek kariyerini birçok yönden etkiledi.

Bardot, Elle

Şöhretin İlk Basamakları

Elle dergisinin kapağına çıktıktan sonra Bardot Le Trou Normand filminde ufak bir rolde oynamayı kabul etti ve sinemaya ilk adımını attı. Film sırasında Willy Rozier, Bardot ’ya ikinci rolünü yani Manina La Fille Sans Voiles filminde oynamasını teklif etmiştir. 18 yaşında, Bardot’nun babası, ona uzun süredir birlikte olduğu Roger Vadim ile evlenmesi konusunda baskı uygular (o dönemde Fransa’da reşit olma yaşı 21’di). Bunun üzerine Bardot ile Vadim 21 Aralık 1952’de Passy kilisesinde evlenir.

Bardot ve Vadim düğünlerindeyken

Genç oyuncu daha sonra arkadaşı Ursula Andress sayesinde bir iş teklifi aldığı Roma’ya gider. Bardot bir Amerikan filmi olan  Hélène de Troie ‘da oynayacağı bir rol elde eder. Daha sonra film hakkında “İngilizcem berbattı ve sahne korkum inanılmazdı. Parmak uçlarında rolümü ezberledim, ne dediğimi ben bile hatırlamıyorum, ama dediklerimi role benim seçilmiş olmamın getirdiği büyük bir güvenle söyledim” demiştir. Bardot ona asıl şöhreti getirecek olan Et Dieu… créa la femme çekilene kadar 15 filmde rol almıştır.

Et Dieu… créa la femme ve Uluslararası Ün

1956 yılında Bardot, kariyerinin ve hayatının dönüm noktası olacak olan kocasının yönettiği Et Dieu… créa la femme  filminde ilk büyük çıkışını yaptı. Bardot bu film ile kadın cinsel özgürlüğünün simgesi ve sex kitten olarak anılmaya başlanmıştır. Avrupa’nın film endüstrisi yükselişte olması ve Bardot’un kendi yükselmesi olağanüstü gelişiyor olsa da, sadece birkaç tane Avrupalı oyuncu ABD’de medyanın ilgisini aşırı derecede çekti ve Bardot bu oyunculardan biri idi.

Bardot, Marilyn Monroe ile 1950 ve 1960 yılların filmlerinde kadın cinselliğinin baş örneklerini sergilemiştir. Eski filmlerinde ve Cannes‘teki gösterişlerinde bikini giymesiyle, bikiniyi popüler eden insan olarak gösterilmektedir. Kendisine ait tarzıyla 1960’ların modasının önemli bir figürü oldu. Amerikalı ünlü sanatçı Andy Warhol’un resimlerin temalarından biri de oldu.

Bardot, Et Dieu… créa la femme’ın açılış sahnesinde

9 Şubat 1958’de Los Angeles Times, ön sayfasından Bardot’nun yaşadığı bir sinir krizi sonrası İtalya’da tedavi gördüğünü duyurdu. Habere göre bu sinir krizi sonucunda Bardot uyku haplarıyla intihar etmeyi denemişti. Bardot’nun hakla ilişkiler menajeri iki gün sonra bu haberi yalanladı..18 Haziran 1959’da Jacques Charrier ile evlendi. 1960’da ilk çocuğu Nicholas-Jacques Charrier dünyaya geldi. Çift 2 yıl sonra boşandıktan sonra Nicholas, Charrier ailesi tarafından yetiştirildi ve yetişkinlik dönemine kadar Bardot’yla görüştürülmedi

1963’te Bardot Jean-Luc Godard‘ın Le Mépris filmindeki rolüyle de çok büyük bir başarı yakaladı. 2 yıl sonra 1965 yapımı filmi Viva Maria! ‘daki rolüyle BAFTA ödüllerine en iyi başrol kadın oyuncu dalında aday oldu ve Fransız entelektüel kesimin de ilgisini çekmeyi başardı. Bardot aynı zamanda Simone de Beauvoir’ın 1959 yılındaki “Lolita Sendromu” adlı denemesine konu oldu. Bu denemede Beauvoir, Bardot’yu “kadın tarihinin bir lokomotifi” olarak tanımladı ve varoluşçu temasının üstüne Bardot’yu II. Dünya Savaşı sonrası Fransa’sının ilk ve en özgür kadını ilan etti.

Olaylı 60’lar

Brigitte Bardot, 3. evliliğini Alman milyoner Gunter Sachs ile 14 Temmuz 1966’da yapmıştır. 26 Eylül 1968’de gösterime giren western-macera türündeki filmi “Shalako”da rol almıştır. Film 1880’lerin New Mexico’sunda geçmektedir. Ayrıca bu dönemlerde o zamanın skandal ismi Serge Gainsbourg ile adı anılmaya başlamıştır. Bardot ve Gainsbourg, ünlü parçaları “Bonnie and Clyde”ı 1968’de yayımladılar. İkili daha önce “Je t’aime moi non plus” adlı parçayı söylemişlerdi ve parça fazla “şehvetli” bulunmuştu. Bardot, kocası Sachs’dan 1 Ekim 1969’da boşanmıştır.

Bardot’un ayrıca müzik kariyerini merak ediyorsanız, sanatçının diskografisine buradan ulaşabilirsiniz.

Bardot Shalako setinde

Bardot, 1973 yılında L’Histoire très bonne et très joyeuse de Colinot Trousse-Chemise adlı Fransız komedisini çekti. Bu filmden sonra eğlence endüstrisinden 39. doğum gününden 3 gün önce emekli oldu. Şov dünyasındaki kariyeri boyunca Bardot 47 filmde rol olarak -ayrıca birçok müzikalde- yer aldı ve 80 tane şarkı kaydetti. 1985’te Légion d’honneur’le ödüllendirildi ancak Bardot bu ödülü almayı reddetti.

Aktivizm ve Politik Görüşler

1986’te Fondation Brigitte Bardot pour la protection de l’animal sauvage et domestique (Yabani ve evcil hayvanların korunması için Brigitte Bardot Kuruluşu)’nu kurdu.Ardından vejetaryen oldu.özel eşyasını açık arttırmada sattı. Toplamda 3 milyon frank topladı. Bardot günümüzde güçlü bir hayvan hakları aktivisti ve özellikle at eti tüketimine karşı güçlü bir muhalif.

Bardot Paris Match dergisi için poz verirken

Bardot 2003 yılında yayınladığı Un cri dans le silence (Sessizlikte bir çığlık) adlı kitabında “Fransa’nın İslamlaşması” konusunda uyarıda bulunmuş ve Müslüman göçü hakkında yazdığı yazılarıyla tepki çekmiştir. Bazı eleştirmenler Bardot’un kitabında anti-Müslüman ve homofobik düşüncelerin olduğunu yazmıştır. Mayıs 2003’te Mouvement contre le racisme et pour l’amitié entre les peuples (Irkçılık karşıtı uluslararası arkadaşlık hareketi) adlı bir Fransız grup Bardot’nun yayınladığı düşünceleri nedeniyle Bardot’ya dava açacaklarını ilan etmişlerdir.

Yayınlanan kitabından sonra oluşan tepkiler üzerine, bir Fransız LGBT dergisine gönderdiği mektupta Bardot “Kocam hariç etrafımda herkes tamamen geydir. Bunca yıldır destekçim, arkadaşım, evlatlık çocuğum ve sırdaşım olmuşlardır ” diye yazmıştır.10 Haziran 2004’te Bardot sözde ırkçı fikirleri nedeniyle Fransız mahkeme tarafından suçlu bulunmuş, 5000€ para cezası kesilmiştir. Bardot mahkemede bu suçu reddedip mahkemede özür dilemiştir: “Asla birinin canını bilinçli bir şekilde yakmak istemedim. Bu benim karakterim değil” sözlerini sarf etmiştir.

Brigitte Bardot İmajı

Sinemaya verdiği katkılar, tarzı ve şöhreti ona Avrupalı Monroe imajı veriyor diyebiliriz. Brigitte Bardot hâlen insanlara ilham veriyor. Göz makyajı, verdiği pozlar, kâkülleri onun adını taşır.

Bardot Pose

Brigitte’in külotlu çorap içinde bacaklarını üst üste atıp verdiği bu poz çokça kullanıldı ve hâlen kullanılıyor.

Bardot Bangs

Bardot kâkülü günümüzde tercih edilen saç modellerindendir ve bu adla bilinir.

Bardot Make Up

Youtube’da sıkça karşılabileceğiniz klasik makyajdır. Göz kapağını tamamen siyah farla kapatarak uygulanından tutun da “Le Mépris”deki kedi göz makyajına kadar çokça video mevcut.

Bardot Bikini

Bardot  bikiniyi ve Saint-Tropez’i popüler eden insan olarak biliniyor. Filmlerinde de çokça gördüğümüz unsurlardandır.

Bardot Heykelleri

1964 yılında o zamanki erkek arkadaşı ile Brezilya’nın Buzios kentini ziyaret etti. Bardot’un ünü Buzios’u popüler etti. Bardot’un Buzios’u popüler edişi anısına şehir merkezinde Christina Motta tarafından yapılan bir Brigitte Bardot heykeli bulunmaktadır. 

Ayrıca -ünlü ettiği- Saint Tropez’de de bir heykeli bulunmaktadır. İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin eseri Venüs’ün Doğuşu’nu andırmaktadır.

Bardot’un Müziğe İlhamı

Bardot’ya atfedilmiş çokça şarkı bulunmaktadır. İlk “Brigitte Bardot” şarkısı Fontana müzik firması yapımcılığında Achilles and his Heels tarafından yazılıp piyasaya sürülmüştür. Aydın doğumlu Türk musevi sanatçısı Dario Moreno’nun onun adına bestelediği şarkı vardır. Beraber aynı filmde oynamışlardır.

Indie şarkıcı John Galland “Brigitte Bardot” adlı bir şarkısı da vardır. Bardot’dan birçok başka şarkıda da söz ediliyor, örneğin;

“We Didn’t Start the Fire” (Billy Joel),

“I Shall Be Free” (Bob Dylan),

“Warlocks” (Red Hot Chili Peppers),

“You’re My Favorite Star” (The Bellamy Brothers) ve

“Big Wedge” (Fish).

Brigitte Şu An Ne Yapmakta?

Sanatçı günümüzde 88 yaşındadır ve 16 Ağustos 1992 tarihinde evlendiği Bernard d’Ormale halen evliliğini sürdürmektedir. Paparazzilerden uzakta hayvanları ile beraber Saint Tropez’de yaşıyor.

Bardot evlerinin kapısını muhabirler için açarken

Okuduğunuz için teşekkürler! Beğenmeyi , yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız!

Bardot’ya sağlıklı ömürler dileriz.
0 0 votes
Article Rating

Bir Yorum Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments