Sadece Kruvasandan İbaret Değil: Fransız Kahvaltısı

Zengin ve kaliteli mutfağıyla Fransızlar, günün başlangıcı için daha sade yiyecekleri tercih ediyorlar. Diğer ülkelerin aksine Fransa’da kahvaltı günün en önemsiz öğünü olarak görülüyor bu sebeple Fransızlar hazırlaması zahmet gerektirmeyen kahvaltıları seçiyorlar. Peki bakalım neymiş bunlar? 👇

1. Kruvasan

Kruvasan Fransız mutfağında, özellikle de kahvaltısında büyük bir yere sahip. Elde yemeye uygun olduğu için Fransızlar kruvasanı kahvaltıda sıklıkla tercih etmektedir. Daha yoğun olunmadığı zamanlarda kruvasan, reçel, bal ve tereyağı ile bir kahve eşliğinde tüketilir.

2. Kahve

Sabahları kruvasanın yanında Fransızlar, kahve tüketirler. Tabi bir yerlere yetişmeleri gerekmediği durumlarda! Fransız Kahveleri hakkında bilgileri merak ediyorsanız sizi buraya alalım!

3. Pain au Chocolat

Çikolatalı ekmek anlamına gelen Pain au Chocolat, kruvasanın içi çikolata dolu hali olarak düşünülebilir. Fark ise kruvasanın ay şeklinin aksine pain au chocolat dikdörtgen şeklindedir.

4. Pain aux Raisins

İçerisinde kuru üzüm bulunan  üzümlü kremalı çörek , pain au chocolat kadar tercih edilmese de, özellikle sabahları çikolata yemek istemeyenler için alternatif bir seçim.

5. Croque Madame

Bir tost sandviç türü olan Croque Madame, jambon ve erimiş peynir ile yapılır. Dilimlerin arasına Mornay sosu sürülür.

6. Croque Monsieur

Croque Madame’ın yumurtasız hâli gibi düşünebilirsiniz. Croque, kızartılmadan önce çırpılmış yumurtaya bulanan ekmek anlamına gelir.

7. Tartine

Ekşi mayalı ekmek kullanılarak yapılan açık sandviçtir.  Tek bir dilim ekmeği kızarttıktan sonra üstüne reçel, bal, tereyağı veya çikolata sürüp tüketebilirsiniz.

8. Beignet

Dikdörtgen veya kare şeklinde kesilmiş küçük veya orta boyuttaki hamurların kızartılıp üzerlerine toz şeker dökülmesiyle yapılan bir lezzettir. Dilerseniz kahve eşliğinde tüketebilirsiniz.

9. Omelette

Sadece Fransızların değil, diğer ülkelerin de tükettiği omlet pişirilirken kullanılan krema ve tereyağının sayesinde pürüzsüz bir kıvama ulaşır . Fransızlar üzerine yeşil soğan serperler.

10. Brioche

Hamuru son derece yumuşak olan ekmek çeşidi olan Brioche, sade tüketilebileceği gibi reçelle de yeniliyor.

BONUS

Bonus olarak baget! En çok bilinen Fransız kahvaltılıklarından biri olan baget, uzun ve ince bir ekmek türüdür. Fransa denilince akla Eyfel Kulesi’nden sonra ilk gelen imajlardan biridir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim! Beğenmeyi , yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız!

Lezzet dolu günler dilerim!
0 0 votes
Article Rating

Bir Yorum Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments