Buralar Mis Gibi Kahve Koktu: Fransız Kahveleri

Gastronominin can damarı Fransız Mutfağı’nın kahvelerini bu yazıda inceliyoruz! Gelin haydi başlayalım 👇

Kahvenin Fransa’daki öyküsü nasıl başladı?

Fransa’da kahve kültürünün izleri 17. yüzyıla kadar uzanıyor. İlk gerçek Paris kahvehanesi 1686’da kurulmuştur. Öncesinde ise Fransa’da kahve; oturup vakit geçirebileceğiniz işyerlerinde değil, sokak arabalarında satılıyordu.Kahve; kahvehane dostluğu sayesinde yıllar içinde edebi, sosyal ve politik değişimi körüklemiştir. Kahvehaneler, farklı insanlarla sohbet ederken ve tartışırken kahve içebileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz mekanlar hâline gelmiştir.

Bir Fransız kahvesi

Adabı vardır Fransız kahvesinin

Fransız kahvesi; sadece kahve türü değil, kahve tüketme ve hazırlama tarzıdır, bir kültürdür. Kahvenizin tadını çıkarmaya, içeceğinize odaklanmaya ve tüm kahve deneyimine önem veren zengin bir kültürel gelenektir.

Bir kafede oturup kahvenizi bitirmeden keyifle içiyorsunuz ya da aceleniz varsa kahve barında tüketiyorsunuz. Her iki durumda da kahve dükkanının ambiyansı ve kahve içme ritüeli , genellikle sade kahve için bir tat geliştirmekle ilgilidir.Fransız kahve kültürü, acı ve koyu kahve olarak karakterize edilir. Ancak Fransız kahvesinin özellikle herhangi bir Fransız kahvesi değil, bir yaşam biçimi olduğunu unutmayınız.

Fransızlar “French Press” Kullanıyor mu?


Şaşırtıcı bir şekilde Fransız presi (cafetière à piston), Fransız icadı değil. 1852’de iki Fransız tarafından icat edildi fakat 1928’de iki İtalyan adam, tasarımın patentini alana kadar popüler olmadı. O zamandan beri Fransız presleri tüm dünyada popüler olmuştur. Aksine özellikle kahve severlerin büyük ölçüde espressoya bağlı olduğu Fransa’da, o kadar da popüler değil. Evlerde görmek mümkün ise de kafe veya restoranlarda görmeniz neredeyse imkansız.

Beklenen kısma geldik: Fransız Kahveleri nelerdir?

1.Café

Fransa’da siparişinizi un café (kahve) olarak verirseniz; masanıza kupada demlenmiş bir kahve değil, shot bardağında espresso gelecektir çünkü Fransa’da café, espresso olarak kullanılır. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak insanların café yerine “café noir veya café express” dediğini duyabilirsiniz. Eğer sade espresso sevmiyorsanız, süt veya krema istediğinizi özellikle belirtmelisiniz. Aksine daha sert bir tat istiyorsanız “un double café” diyebilirsiniz.

2. Café Allongé

Café Allongé, sıcak suyla seyreltilmiş bir espressodur. Espressodan daha hafiftir. Diğer adı café americain‘dır. Café Allongé filtre kahvedir (café filtré) ve Amerikalıların coffee pot’ta hazırladığı kahve türüne en yakın olduğu için bu şekilde adlandırılmıştır. Café’ye göre içimi daha kolaydır.

3. Café Noisette

Noisette, Fransızca’da fındık anlamına gelir. Yanlış anlaşılmasın, renginden dolayı böyle denmiştir. Fındık tadı bulunmamaktadır. Tat olarak İtalyan macchiato’suna yakındır. Espresso pişirildikten sonra içine birkaç fincan kaşığı süt veya krema eklenerek elde edilir.

4. Café au Lait

Bizim sütlü kahve dediğimiz kahvedir aslında. Café au lait genellikle yalnızca kahvaltıda tüketilir ve genellikle bir kafede sipariş etmek yerine evde içersiniz. Çoğu versiyonunda filtre kahve kullanılır ancak bir shot espresso ile yapan yerler de bulmak mümkün. Café au lait ve diğer sütlü kahve türleri sabahları ve öğlenin ilk saatleri için ayrılmıştır. Öğle yemeğinden sonra sütlü kahve içen yerliler görmezsiniz. Onun yerine espresso tercih ederler.

5. Café Crème

Café crème, café au lait’in süslü bir versiyonudur. Café crème, üzerine bol miktarda köpüklü süt dökülmüş standart bir espresso shot ile hazırlanır. İtalyan cappucinosuna benzer. Tıpkı İtalya’da olduğu gibi, Fransızlar da bunu sadece kahvaltıda tüketir (Sabah 11’den sonra içen görmeniz zordur). Genellikle bir kruvasan, tereyağlı baget veya hamur işi ile mideye indirilir. Fransa’da bu kahve cappucino olarak servis edilmez ve eğer siparişinizi “cappucino” olarak verirseniz muhtemelen turist fiyatı üzerinden ücretlendirilirsiniz.

6.Café Déca

Cafe déca, espressonun kafeinsiz versiyonudur. Eğer espressonun sertliği sevmiyorsanız decaf, damak tadınıza uygun olmaya hazır bir aday! Yanında Fransız tatlıları ile mükemmel gider!

7. Café Viennois

Biraz daha tatlı bir şey mi tercih edersiniz? Café viennois, espresso, çırpılmış krema ve kakao tozu ile sizin istediğiniz lezzet olabilir! İlk defa Viyana şehrinde ortaya çıkmış ve çok beğenilmiştir. Viyana’da yapılmaya başlandığı için Viyana (Viennois) ismiyle anılmıştır. Aslında dünyada Viennese coffe olarak tanınan bu kahve en çok beğenilen kahveler arasındadır. Yumuşak kahve sevenlerin vazgeçemeyeceği bir tercih benden söylemesi.

8. Café Serré

Kahvenizi acı seviyorsanız bir de café serré deneyin. Bu kahve temelde normal espresso tarifindeki su miktarının yarısı ile yapılan espressodur. Bu nedenle ekstra acı bir tada sahiptir. İsminde serré olmamasına şaşmamalı – sıkı demektir- tam da sıkı kahve hayranlarına göre 🤩

9. Café Gourmand

Kahveyi aç karnına içmemeyi mi tercih ediyorsunuz? Bunun için bir Fransız kahvesi terimi var. Kendinize bir iyilik yapın ve bir café gourmand sipariş edin. Sadece bir fincan kahve almakla kalmayacak, aynı zamanda yanında bir tabak lezzetli küçük tatlılar (petit fours)da alacaksınız!

BONUS BİLGİ

Fransa’da yukarıdaki kahveleri kolaylıkla bulup tüketebilirsiniz fakat eğer canınız buzlu şekerli içecekler, milkshakeler veya bu tarz çok tatlı ürünler çekiyorsa, bunu kahve dükkanlarında bulma ihtimaliniz neredeyse %0. İyisi mi siz yukarıdaki kahvelerden size en uygun olanı seçin ve zamandan kazanın 🥳

Fransa’da bir kafede kahvemi nasıl sipariş edeceğim?” diye düşünüyorsanız, bu video size yardımcı olacaktır. 👇

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim! Beğenmeyi , yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız!

Mis gibi kahve kokulu günler dilerim!
0 0 votes
Article Rating

Bir Yorum Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments