Tadına Doyum Olmaz: Fransız Tatlıları #3

Daha önce ismini duymadığınız leziz Fransız tatlılarına bir göz atmak ister misiniz? Eğer diğer Fransız Tatlıları’nı okumadıysanız buraya tıklayınız. Haydi okumaya başlayalım! 👇

1. Croustade

Croustade, kelime olarak “turta kabuğu” anlamına gelir. Bir Fransız mutfak terimidir. Bir diğer deyişle lezzetli mi lezzetli bir kıvam!

İngilizce adı custard olan bu krema, aslında bize pek yabancı değildir. Bu krema ile oluşturulan diğer tatlıları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

Bu tatlılar genellikle börek gibi hazırlanır. Mantarlıdan tutun biberiyeli versiyonuna kadar pek çok tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Pêche Melba

Pêche Melba, şeftali ve frambuaz püreli bir vanilyalı dondurmalı tatlıdır. İlk olarak Fransız şef Auguste Escoffier tarafından yapılmıştır.

Diğer versiyonlarında şeftali yerine armut, kayısı veya çilek; ahududu püresi yerine ise ahududu sosu veya eritilmiş frenk üzümü jölesi kullanılır. Tam yaz mevsimine göre bir tatlı!

3. Baba au rhum

Rom baba veya baba au rhum; sert likör, (genellikle rom) bazen çırpılmış krema veya pasta kreması ile hazırlanan küçük maya kekleridir.

Genelde olarak bireysel porsiyonlarda (yaklaşık 5 cm boyunda, hafifçe konik bir silindir) yapılır . Bazen Bundt keklerinde kullanılanlara benzer daha büyük formlarda da yapılır.

4. Jésuite

Jésuite, frangipane kreması ile doldurulmuş, dilimlenmiş badem ve pudra şekeri ile taçlandırılan bir tatlıdır. Şekli üçgen olan, pul pul bir hamur işidir.

Bu lezzetli hamur işi Fransa’da ortaya çıkmıştır. İsmin kökeni, Cizvitler tarafından giyilen üçgen şapkaya benzemesinden gelir.

5. Financier

Financier genellikle küçük bir kalıpta pişirilen, beurre noisette (Fransız mutfağında kullanılan bir sıcak sos türü) ile tatlandırılmış bir Fransız bademli kekidir.

Kullanılan kalıplar genellikle petits fours‘a benzer boyutta küçük dikdörtgen somunlardır. Gevrek, yumurta kabuğu benzeri bir dış yüzeye sahip hafif geleneksel financier ayrıca yumurta akı, un ve pudra şekeri içerir. Bizdeki kuru pastalara benzeyen bir tatlıdır.

6. Nonnette

Nonnette; bal, çavdar unu, (genellikle) portakal marmelatı veya balla doldurulmuş küçük bir zencefilli kektir. Tam anlamı “küçük rahibeler” olan Fransız hamur işi, sıklıkla Noel zamanı servis edilir.

Nonnettler, parlak yüzeyi nedeniyle yapışkan, nemli bir dokuya sahiptir. Ayrıca kakule, zencefil, tarçın, hindistan cevizi ve yenibahar kombinasyonu nedeniyle baharatlı bir tada sahip olma eğilimindedir.

7. Chouquette

Choux hamurunun küçültülmüş hali olan inci şekeriyle kaplı küçük, yuvarlak, içi boş bir börektir. Yine choux böreğinden yapılan eklerlerin aksine chouquette’ler lokma büyüklüğündedir ve içleri oyuktur.

Chouquettes’in anavatanı Paris‘tir ve ister kahvaltıda ister öğleden sonra atıştırmalık olarak günün her saatinde tadını çıkarabilirsiniz. Bon appétit!

8. Canelé

Karikatürvari görünüşü ile Canelé; kalın karamelize bir kabuğa sahip, rom ve vanilya ile tatlandırılmış küçük bir Fransız hamur işidir. Üstte bir göçük ile yüksekliği beş santimetreye kadar küçük, çizgili bir silindir şeklindedir.

Fransa’nın Bordeaux bölgesinin bir spesiyali olmakla beraber bugün Fransa’da ve yurtdışındaki pastanelerde yaygın olarak bulunmaktadır.

9.Bichon au citron

Bichon au citron, Lyon bölgesine ait özgü bir hamur işidir. Genellikle karamelize puf böreğinden yapılır ve limon kreması ile doldurulur. Büyüklüğü, şekli ve milföy hamurundan yapılmış olması yönünden meyveli bir böreğe benzer.

Önemli bir ayırt edici özelliği, limonlu kaymak ile doldurulmasıdır. Dış şeker tabakası bazen kısmen karamelize edilerek servis edilir.

10. Gougère

Gougère; peynirle karıştırılmış choux hamurundan yapılan pişmiş bir börektir. Tuzlu bir tat fakat tatlı versiyonlarını yaratmak mümkün!

Peynir genellikle Gruyère, Comté veya Emmentaler‘dir. Bazen mantar, sığır eti veya jambon gibi malzemelerle doldurulur.

Bu narin yemek şişirilip içi boş, dışı gevrek ve altın rengi olana kadar pişirilir. Gougères, yemekten önce veya içeceklerin yanında harika bir atıştırmalıktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim! Beğenmeyi , yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız!

Tatlı günler dilerim!
0 0 votes
Article Rating

Bir Yorum Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments