Gerçekten Kırmızı Bere Takıyorlar Mı? Paris Hakkındaki Bazı Klişeler

Paris hakkında aklımızın bir köşesine kazınmış olan tonla imaj var. Çoğunluğu Hollywood klişelerinden gelmekle beraber bazıları internet sayesinde yaratılan bu imajları su yüzeyine çıkartıyorum! Önemli not: Bu listedeki maddeler çoğunluğa göre derlenmiştir. İstisnalar tabii ki olacaktır!

Haydi başlayalım👇

1. Parisliler her zaman Vogue modelleri gibi görünürler

Emily in Paris, tam bir klişe bombası dizi…

Yazıyı okurken bile aklınızda o imajın oluştuğuna eminim. Kısa küt saçlı ve kırmızı rujlu bir kadın, kırmızı bere ve çizgili tişörtüyle bıyıklı bir erkek… Maalesef gerçeklikte her Parisli böyle görünmüyor. İnsanlar gündelik yaşam için kot pantolon ve spor ayakkabı gibi rahat kıyafetleri tercih ediyorlar. Kesinlikle film setinden çıkmışçasına bir makyajları ve hâlleri her gün olmuyor.

2. Paris aşıkların şehridir

Paris hakkındaki en en en büyük yanılgının bu madde olduğunu düşünüyorum. Tabii ki şehir aşıklara göre olabilir. Fakat sadece aşıkların değil aynı zamanda sanatçıların, şeflerin, öğrencilerinin ve fazlasının da şehridir. Paris oldukça kalabalık bir şehir ve gürültü, sigara dumanı, strese gelemeyen insanlar için yaşamaya uygun olmadığını düşünüyorum. Pourquoi sevdiklerinizle bu güzel şehri gezmemeniz için nedenler bunlar olsun?💖

3.Herkes sokaklarda baget veya kruvasan yer

Güneşli bir Paris günü ve sokaklarda yürüyorsunuz. İnsanlar mutlu mutlu yeni pişmiş bagetlerini alıp yiyorlar. Kimisi pain au chocolat almış belki, yanındaki arkadaşıyla kahvesini yudumluyor. Etrafı mis gibi fırın kokusu sarmış … Demek isterdim fakat aslında olan siz kruvasanınızı yerken arkanızdan usul usul yaklaşan sigara dumanı kokusu olacaktır. Fransızlar da Türkler gibi çok sigara içiyorlar.

4.Parisliler kabadır

Bu fikrin, insan canlısı olmayan bir turistten çıktığına neredeyse eminim ama kanıtlayamam hahah! Parisliler, stereotipin aksine yardımsever insanlardır. Bu demek değildir ki hepsi öyledir. Bu, İstanbul’da herkes yardımseverdir demek gibi ütopik olurdu. Ya da yanınızda kendi dilinde soru soran bir yabancı olduğunu düşünün. Bir zaman sonra hafifçe sinirlenmeniz olasıdır. Siz kibarlıkla davranın tabi ki hahah!

5.Parisliler Amerika’dan nefret ederler ve İngilizce konuşmazlar

Telaffuzun efsanesi, Brad Pitt olmalı!

Parislilerin İngilizce konuşmadıkları kısmı doğru olabilir (konuşmayı bilseler bile). Sebebinin kültür farkından kaynaklandığını düşünüyorum. Fransızlar, tanımadıkları birisi hata yapınca kahkahalara boğulmazlar ve yapanı yadırgayabilirler. Amerikalıların rahatça Fransızların aksanıyla dalga geçmesinden dolayı belki önyargıları oluşmuş olabilir ya da Fransızca kelimeleri söylerken kendi dillerine göre okunuşlarını değiştirmelerinden dolayı da olabilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim! Beğenmeyi , yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız!

Paris’ten sevgilerle!
0 0 votes
Article Rating

Bir Yorum Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments