Salyangoz, Kurbağa ve dahası: Tuhaf Fransız Yemekleri

Fransız mutfağı hakkında yazılar paylaştık. Lezzetli tatlılardan kahvaltısına pek çok yemek gördük. Lezzetli şaraplar ve nefis peynirler bir yana, Fransızlar şaşırtıcı bir şekilde, Fransa’nın lezzetleri olarak kabul edilen pek çok yiyeceklerden farklı ,sıra dışı yiyeceklere sahipler.

⚠️Uyarı: Bazı yemekler hayvanlar hakkında hassas olan insanlar için tetikleyici olabilir veya sizi iğrendirebilir. ⚠️ Ancak garip yiyecekler hakkında okumak ve hatta onları denemek isteyen maceracı biriyseniz, haydi okumaya başlayalım! 👇

1.Escargots

Adını bir şekilde duyduğunuz meşhur salyangoz yemeği, Fransa’da escargots adıyla bilinir. Fransız mutfağında turistlerin çekindiği popüler bir lezzet olan Escargots, sümüksü ve çiğnenebilir yapıda olan yenilebilir kara salyangozlarıdır.

İyice yıkanır, tuzlanır ve kaynatılır. Daha sonra kalamar gibi tereyağı, sarımsak ve maydanozla pişirilir fakat çok daha pahalı olanı tabi ki!

Size tüm sürecin tam 3 gün sürdüğünü söylesem bana inanır mıydınız? Bu fiyat etiketini açıklıyor olsa gerek.

Çok sayıda Escargot yemeği var ama en iyi versiyonun Escargots de Bourgogne (Burgundy salyangozları) olduğu söylenir.

2. Les Cuisses De Grenouille

Fransız Mutfağı hakkındaki ilginç bilgiler yazımda da bahsettiğim gibi Fransızlar kurbağa tüketiyorlar! 🐸 Salyangoz dışında, dünyanın Fransa’yı ilişkilendirdiği bir başka yiyecek de Kurbağa bacağı veya Les Cuisses de Grenouille.

Bu garip yemek özellikle Dombes bölgesinde (Ain département) bulunan geleneksel bir yemektir. Yüzyıllardır yenilen bu yemek, zamanla Fransız mutfağının bir parçası olmuştur.

O kadar popüler ki, süpermarketlerde bile bulabilirsiniz. Salyangoz gibi tereyağı, sarımsak ve maydanozdur ile hazırlanır.

3. Tartare

Biftek tartar; dana veya at (evet) bonfile kıyılmış veya öğütülmüş, baharatlı veya çiğ olarak servis edilir. Evet, doğru okudunuz, çiğ olarak! Hayır, hiçbir şef servis ederken bir hata yapmadı!

Tipik olarak, üstünde bir yumurta ve yanında patates kızartması sunan mekanlarda tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca hardal, doğranmış soğan, Worcestershire sosu, acı sos gibi çeşitli tatlandırıcılarla da tüketilmektedir.

Bu asidik ürünler etin biraz da olsa pişmesini sağlar. Bu yemeğin en önemli özelliği tazeliğidir. Bu yüzden güvendiğiniz bir kasaptan etinizi aldıktan sonra bekletmeden tüketmelisiniz.

4. Oursins

Oursins veya deniz kestanesi, kremsi bir dokuya sahip olan ve birçok ülkede tüketilen bir deniz ürünüdür. Tuhaf bir yiyecek olarak değerlendirilebileceğinden emin değilim ama herkesin yemekten hoşlanacağını bilmediğimden listeye ekledim.

Tatlarına yansıyan yüksek iyot içeriğine sahiptirler. Genellikle biraz sosla karıştırılır veya yumurta ile karıştırılarak hazırlanır.

Oldukça pahalıdır. Sadece tedarik edilmesi zor olduğu için değil, aynı zamanda yaralanmadan, kabuklarının açılması zor olduğu için. Aşçılar bile iğneye benzer sivri uçların delinmesinden korunmak için kalın eldivenler giyerler. Düzgün hazırlandıkları zaman güvenlidir ve aslında deniz kestanelerinin sadece küçük bir kısmı tüketilir.

5. Farci Poitevin

Fransa’nın tuhaf yiyecekleri listesinde sırada Farci Poitevin var. Vejetaryen ve vegan okuyucularım için vejetaryen bir yemek ekleyeyim dedim.

Farci Poitevin, geleneksel olarak pastırma ve yumurta ile yapılır ancak ıspanak ve pazı gibi karışık yeşillikler, baharatlar ile de hazırlanır. Üzerini sarmak için bir jelatin tabaka ile vejetaryen bir yemek olarak hazırlanabilir.

Otantik Paris havasını yakalamak için bu şekilde yiyebilir veya bir baget üzerine yayabilirsiniz. Bu yemek, Poitou-Charentes bölgesinin bir özelliğidir. Uyarıyorum, dışkı gibi görünen versiyonlarına denk gelmek mümkün!

6. Couilles De Mouton

Et bölümünden devam edecek olursak sırada bu garip yemek yer alıyor. Koyun testislerinden yapılan couilles de mouton, bizdeki billur yemeğine benzerdir.

Genellikle koyun testislerinin yıkanması, üç saat soğuk suda bekletilmesi, küp şeklinde doğranması ve limon ve maydanozla ızgara edilmesi şeklinde servis edilir. Hatta bazı yerler taze krema (crème fraiche) veya beyaz şarap ekler.

Başlangıçta frivolités beneventines olarak biliniyordu. Périgord bölgesinden gelmiştir bu nedenle başka yerlerde bulmak zor olabileceğinden denemek zorunda hissediyorsanız, bölgeye bir gezi yapmanızı öneririm.

7. Foie Gras

Périgord bölgesi ayrıca foie gras (yağlandırılmış kaz ciğeri) ile de tanınır. Bu tartışmalı yemek, Fransızlar tarafından çok sevilir.

Hayvan aktivistleri, bu yemeği yaratma sürecinde izlenen “gavage” süreci nedeniyle bu yemeğe karşılar. Gavage yöntemi, kazlar kesilmeden önce karaciğerlerini orijinal miktarının 5-10 katına kadar şişmanlatmak ve yağlandırmak için kazları zorla beslemeyi içerir.

Etik olmayan koşullarda yapılıyor olsa da, bu yemek özellikle Noel tatillerinde popülerdir.

8. Pieds De Porc

Fransızların tıpkı Asyalılar gibi domuzun neredeyse her yerini yedikleri söylenir. Bu yüzden bu yemek sürpriz olmamalı.

Domuzların ayakları önce temizlenir, sonra tuzlanır ve son olarak yavaş yavaş pişirilir. Sonuç, yumuşak ama jelatinimsi bir yemek elde edilir.

Çeşitli şekillerde yapılabilir: panelenmiş ve fırınlanmış, et suyunda ve bazen hardal sosunda. Yine de en yaygın olanı birinci türdür.

Diğer tuhaf yemeklerin yanı sıra bu garip Fransız yemeğini servis ettiği bilinen bir Paris restoranı vardır: Au Pied de Cochon. Ancak bir uyarı, fiyatlandırma biraz yüksek olabilir.

9. Bulots

Bulots (deniz salyangozları) normal salyangozlara benzeyen ve genellikle istiridye, karides ve yengeç gibi diğer yumuşakçalar ve kabuklularla birlikte deniz ürünleri tabaklarının bir parçası olan canlıdır.

Ayrıca meze olarak mayonez ile servis edilmeden önce kaynatılır ve tuzlanır. Başka bir versiyonu , onları tereyağı ve limonla eşleştirmeyi içerir.

Tatları istiridye benzer, tuzlu ve tatlı, çiğnenebilir bir dokuya sahiptir. Tıpkı diğer yumuşakçalar gibi aşırı pişirilirse lastik gibi olabilirler.

10. Cerveaux

Cerveaux hayvanların beyinlerine verilen Fransızca isimdir. Öküz beyinleri sağlamdır bu nedenle tipik olarak turta dolgusu olarak kullanılır.

Kuzu ve koyun beyinleri ise kremsi ve tuzlu olduğundan un serpilir, sarımsak, limon ve maydanozla sotelenir ve servis edilir.

Merak etmeyin, damarlar alınır ve bir gece önceden soğuk suda bekletilip yenilebilir bir yemeğe dönüştürülür. Beyin yemeklerinin oldukça besleyici olduğu söylenir. İnsan sinir sistemini korumaya yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri ile yüklüdürler.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim! Beğenmeyi , yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız!

Güzel günler dilerim!
0 0 votes
Article Rating

Bir Yorum Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments